Sferopedia
Advertisement
Sferopedia
Bóg
Annam.jpg
Annam przedstawiony w grze karcianej "Spellfire" (4 edycja)
Annam
Tytuł(y) Pierwszy, Rodzic Świata, Wielki Stwórca
Symbol Dwie dłonie złączone w nadgarstkach z palcami skierowanymi do dołu
Plan Ojczysty Zewnętrze
Ranga mocy Większe bóstwo
Charakter Neutralny
Dziedziny Giganci, tworzenie, nauczanie, filozofia, płodność
Domeny Magia, Moc, Roślina, Słońce, Tworzenie, Wiedza
Ulubiona broń Uderzenie bez broni lub półwłócznia
Wrogowie Tiamat
Zwierzchnik

Annam - kluczowy bóg w wierzeniach gigantów i innych olbrzymich ras. Ma być ojcem bogów a samymi myślami miał umieć tworzyć światy. Postrzegany jest jako bóg, niemających wobec siebie równych. Kiedyś był wszechwiedzący, ale w swej mądrości dobrowolnie zrezygnował z tego. Wygląda jak gigant na tle gigantów, w szarych włosach i błękitnych szatach.

Annam posiada skonfliktowaną wewnętrznie naturę. Z jednej strony jest bogiem mądrości, wiedzy i filozofii. Z drugiej strony nie potrafi przeciwstawiać się swojej gwałtownej i instynktownej naturze. Od wiecznej kontemplacji wyrywają go często cielesne żądze. Ta dwoistość przyniosła jemu liczne problemy.

Jest wysoce dumny i zadowolony z jednego ze swoich licznych synów - Stronmaus. Pozostali synowie bardziej jednak stanowią dla niego powód zawodu. Ich wieczne podziały i konflikty, a także tendencja do zła i gorsze własności intelektualne, przysparzają mu gorszego samopoczucia, na pograniczu depresji. Hiatae, jego córka stwierdziła, że źródłem tego jest fakt, że głównie opierał swoją uwagę na synach.

Ostatecznie bóg ten wycofał się ze światów materialnych. Był zmęczony pilnowaniem licznych i różnorodnych światów a także narastającymi konfliktami. Utworzył prywatny półplan na Planie Harmonijnej Opozycji, do którego nikt bez jego zaproszenia nie ma dostępu (a zapraszać ma naprawdę mało kogo i mało kiedy). Ponoć nawet jego zlokalizowanie jest niemożliwe. W tym półplanie Annam siedzi w swojej nieskończonej rezydencji z wielką, kryształową wieżą, w której znajdują się niezliczone mechanizmy symulujące ruchy gwiazd, planet i innych.

Annam zsyła swoich awatarów niezwykle rzadko. Zwykle wtedy, kiedy mają miejsca jakieś kluczowe wydarzenia o charakterze globalnym (lub większym). Jego awatary zanotowane były podczas obserwacji wydarzeń jak Deszcz Bezbarwnego Ognia (ang. Rain of Colorless Fire) Burze Nieumarłych (ang. Storms of Undeath), przepadnięcie Netherilu czy Zefiry Niestosowności (ang. Zephyrs of Unbecoming). Nie wiadomo czy sam czegoś nie zdziałał w czasie tych wydarzeń, czy też był wyłącznie biernym obserwatorem.

Pomimo dobrowolnej rezygnacji z wszechwiedzy oraz odizolowania się od świata, nadal sporo wie i na tej podstawie potrafi wytworzyć najbardziej prawdopodobne scenariusze całych ras, narodów, plemion czy jednostek. Tę wiedzę zsyłał w formie wróżb, obecnie jedynie królowie-kapłanom i to raz w życiu po odpowiednio przeprowadzonym rytuale medytacyjnym (wymagający np. miesięcznej izolacji i kontemplacji).

Zobacz też[]

  • Kukul - podobny olbrzymi bóg

Źródła[]


Bóstwa gigantów
Annam | Diancastra | Grolantor | Hiatea | Iallanis | Karontor | Memnor | Stronmaus | Skoraeus Kamienne Kości | Surtur | Thrym | Vaprak