Sferopedia
Advertisement

Anchorome - rozległy kontynent znajdujący się na północ od Maztiki. Nie był zbyt dobrze poznany przez cywilizowane czy rozwinięte narody Torilu. Placówki mają tutaj Płomienna Pięść, zaś plotki mówiły o planach eksploracji zakonu "Jeźdźców Zachodniego Wiatru" wyznającego Shaundakula. Z ekspedycji badawczej Baldurana uzyskano liczne fundusze na rozwój początku istnienia Wrót Baldura.

Niewiele wiadomo o panującej kulturze, nacjach, rasach i relacjach tutaj panujących. Najbardziej opisane jest Dorzecze Pasocada, zamieszkiwany głównie przez Azuposi oraz rasy będące pod silnym ich wpływem.

Podobnie jak w przypadku Maztiki - po Pladze Czarów nie wiadomo, co się z kontynentem działo i jaka jest jego kanoniczna sytuacja.

Potencjały[]

Podstawowym potencjałem są legendy i plotki, dotyczące zaginionych złotych miast. Tym prawdziwym jest Michaca, ale swego rodzaju "gorączka złota" spowodowała, że aktywność awanturników, poszukiwaczy skarbów i pseudo-archeologów przynosi administracji Nowego Amn liczne kłopoty i napięcia na linii tubylcy-kolonizatorzy. Zwłaszcza, że niewiele wypraw jest poważnie przygotowanych do pustynnych warunków na pograniczu Maztiki z Anchorome. Najbardziej niebezpiecznymi awanturnikami będą ambitni oficerowie Złotego Legionu, którzy być może będą chcieli podbić ten odległy skrawek lądu, tworząc własne państwo niezależne od Amnu lub Nowego Amnu.

Wyprawy zwiadowcze w tę stronę prowadzą też bestie z miasta-państwa Nexal.

Na dalekim północnym-wschodzie, gdzie pustynia jest jeszcze bardziej sucha i niebezpieczna, znajdują się plemiona modliszkowatych rozumnych owadów. Plotki mówią, że wydobywają i jedzą z ziemi złoto oraz drogie kamienie.

Rozumni Mieszkańcy[]

Zasadniczo kontynent jest mało poznany. Do tych przedstawicieli rozumnych istot zamieszkujących ten kontynent wymienić można: Ludzie-Psy, Azuposi, Tri-krin, Pustynne Krasnoludy, Ogry, Elfy Pascodańskie, Niziołki (zwani krótkimi).

Warte do odnotowania może być to, że tutejsze ogry mają odmienny rodowód niż bestie z miasta-państwa Nexal.

Notatki[]

Początkowo w Maztica Campaign Set opisane było jako Północna Dzicz (ang. Northern Wilds). Później przyjęto już nazwę Anchorome.

Kontynent prawdopodobnie miał być inspirowany przedkolonizacyjną kulturą Ameryki Północnej.

Mapy[]

Źródła[]


Toril

Główne kontynenty i morza

AnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeMaztikaEvermeetEvermeetEvermeetKataszakaKataszakaKataszakaOsseOsseOsseZakharaMorze Spadających GwiazdFaerûnKara-TurKara-TurKara-TurKara-TurMorze MieczyBezdrożne MorzeWielkie MorzeWielkie Morze LoduLśniące MorzeMorze ŻółteMorze NiebiańskieMorze SegaraToril-3e-crop.jpg

Lądy: AnchoromeEvermeetFaerûnKara-TurKataszakaLaerakondMaztikaMerrouroborosOsseZakhara

Morza i oceany: Bezdrożne MorzeLśniące MorzeMorze MieczyMorze NiebiańskieMorze SegaraMorze Spadających GwiazdMorze SrebrneMorze WschodnieMorze ŻółteOcean PołudniowyOcean WschodniOcean ZachodniWielkie MorzeWielkie Morze Lodu

Advertisement