Sferopedia
Advertisement

Ankore wg 4ed

Ankore wg 2ed

Anakore, zwani także wydmowymi dziwakami (ang. dune freaks). Jest to potworna rasa humanoidalna z Athasu. Choć są mocno umięśnione to wyglądają pokracznie. Wciśnięta głowa, z krótkimi uszami na bokach głowy; oczy małe, wiecznie przymrużone, pokryte dodatkową przezroczystą błoną. Z mocnym garbem na którym znajduje się niewielka płetwa grzbietowa. Przeciętny wzrost osobnika to 6 stóp.

Ich oczy są bardzo wrażliwe na światło. Powoduje to, że w dziennym świetle są praktycznie oślepione przez słońca, ale w nocy wystarcza im blade światło gwiazd czy księżyca by doskonale widzieć. W zupełnych ciemnościach są jednak tak ślepi jak zwykli ludzie.

Większość życia spędzają pod wydmami. O ewentualnych niebezpieczeństwach ostrzega ich płetwa grzbietowa, która jest wrażliwa na wibracje piasku (potrafią wyczuć i rozszyfrować kroki nawet w odległości 5 mil). W przypadku chęci upolowania płynie przez piasek i atakuje ofiarę od spodu tak długo jak to jest możliwe (stara się nie opuszczać całkowicie piasku). Najczęściej starają się chwycić ofiarę obiema łapami a następnie ją ugryźć. Samo ugryzienie nie jest groźne, ale ich ślina jest toksyczna - może spowodować paraliż oraz niewielkie obrażenia. Spotykane je można też poza piaszczystymi terenami, wtedy zmuszone są do poruszania się w pozycji pionowej (przygarbionej), ale robią to bardzo niechętnie. Wtedy unikają walki.

Są one wszystkożerne. Ich terytoria najłatwiej rozpoznać po tym, że ciągnie się pas wysuszonych roślin - lokalny anakore zjada korzenie zostawiając pozostałą część rośliny dla naziemnych roślinożerców. Z mięs jedzą wszystkie rodzaje za wyjątkiem kanka.

Najczęściej żyją samotnie, ale kiedy tworzą grupę (maksymalnie kilkanaście osobników) to najbardziej agresywny osobnik zostaje przywódcą. W przypadku zniewolonych lub ujarzmionych anakorów trzeba pokazywać im agresję i siłę, aby były potulne i bezproblemowe.

Źródła[]

  • The Complete Book of Athasian Humanoids
Advertisement