FANDOM


Amun-thys

Amun-thys

Amun-thys to położona na trzeciej warstwie Arborei - Pelionie kraina egipskiej bogini Neftydy. Podobnie jak cały Pelion, jest to tajemnicza, trawiona wiatrem i pyłem pustynia, której unikają wszyscy oprócz najbardziej chciwych obieżysferów. Panuje tu wszechobecne poczucie zagrożenia, a pomiędzy łatwymi do przebycia wydmami można czasem napotkać opuszczone ruiny czy grobowce - relikty dawnej wspaniałości. Pośrodku pustyni znajduje się ogromny, zbudowany z piaskowca pałac Neftydy. Jako bogini bogactwa i zmarłych, strzeże ona skarbów, zabranych do grobu przez bogaczy. Z racji swej powściągliwości nie przyjmuje gości spośród biednych oczekujących wyznawców bogów elfich i greckich. Magia usypiająca i śmiercionośna działa w krainie Neftydy wyjątkowo dobrze, podobnie jak iluzje tworzące fałszywe skarby.

Amun-thys ma w sobie niewiele więcej życia niż pozostała część Pelionu. Roślinność jest typowo pustynna - sucha i kolczasta. Z ciekawszych gatunków można wymienić biały lotos, trzcinę pustynną i lilię pnącą. Rośliny pojawiają się zwykle przy błotnych jeziorkach lub miejscach, gdzie woda znajduje się blisko powierzchni. Z fauny występują tu głównie jaszczurki, węże i szczury pustynne a z drapieżników żmije, skorpiony, sępy i myszołowy. Jest bardzo niewielu oczekujących, a wszyscy przebywają tu od bardzo długiego czasu.

W Amun-thys nie ma miast, są tylko rozproszone po pustyni miejsca spotkań, świątynie i nekropolie. Największe z cmentarzysk - Bal-tiref to dudniące echem, gigantyczne miasto zamieszkane przez padlinożerców, szakale, ghasty i szczury. Tutejszymi grobowcami, pomnikami i krematoriami opiekuje się garstka oczekujących, dbających o przyzwoity pochówek zmarłych. Są to specjaliści w grabarskim rzemiośle, znający się także na mumifikacji i wytwarzaniu filakteriów. Można u nich nabyć olej bezczasowości i magiczne skarabeusze, a za odpowiednią opłatą możliwe jest nawet przeistoczenie w mumię. Choć niewielu o tym wie, Amun-thys jest cmentarzyskiem tytanów i miejscem, do którego się udają, kiedy czują nadchodzącą śmierć. Ciała tych, którzy nie dotarli do Bal-tiref zalegają wśród piasków, będąc z wolna rozszarpywane przez padlinożerców. Niektóre z tych gigantycznych szczątków, zasuszonych przez pustynne wiatry, służą podróżnikom jako schronienia przez burzami piaskowymi. Inne posłużyły jako fundamenty dla rozległych nekropolii. Kamieniołom Nefankha to miejsce, gdzie kamieniarze i rzeźbiarze wytwarzają posągi i monumenty zarówno z twardego bazaltu jak i z miększego alabastru i granitu. Większość służy do budowy grobowców i mauzoleów, ale można zamówić także kamiennego idola lub triumfalny obelisk.

Piaski pustyni przemierzają nomadyczne szczepy likantropów, głównie nietoperzołaków, hienołaków, lwołaków i sępołaków. Przywódcą najbardziej znanego szczepu jest nietoperzołak Osirem Okrutny, ogarnięty manią wielkości Chaosyta, który sądzi, że po śmierci stanie się wampirem.

Isiratet Biała Ibisica, Ulubienica Bogów Słońca to wielka kapłanka Neftydy i jedna z nielicznych przyjaznych osobistości, które można spotkać w Amun-thys. Rządzi ona Skarabeuszem, żałosną zbieraniną chałup z białego błota położoną w pobliżu pałacu bogini i największym skupiskiem oczekujących na całej warstwie. Mieszkańcy z powodu częstych zatargów ze zdradzieckimi nomadami nie przepadają za gośćmi. W związku z tym Biała Ibisica żąda uroczystej przysięgi pokoju i uczciwości od każdego przybysza. Ci, którzy odmówią są kamienowani albo padają ofiarą magii kapłanki. Złamanie przysięgi wywołuje straszną chorobę rozkładu mumii.

Inną znaną postacią Amun-thys jest Agrevar, mosiężny smok lubujący się w zmianie postaci i zastawianiu zasadzek na poszukiwaczy skarbów, których łupy o nawet najbardziej śladowej wartości dodaje do swego potężnego skarbca. Częstymi gośćmi w królestwie są Słudzy Seta, kręcący się w okolicach pałacu i przenoszący wieści i podarki od swego pana, który był niegdyś mężem Neftydy. Z innych istot należy jeszcze wymienić gniazdujące pośród pustyni feniksy i plemiona elfów-nomadów z pustynnego świata Athasu na Materialu.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.