Aboleth w piątej edycji D&D

Aboleth

Stygijski aboleth

Przekrój aboletha

Mózg aboletha

Aboleth to odrażające, przypominające rybę stworzenie ziemnowodne, występujące przede wszystkim w podziemnych jeziorach i rzekach. Abolethy nienawidzą lądowych istot i marzą o ich zniewoleniu. Istoty te są okrutne i inteligentne, co czyni z nich niebezpiecznych drapieżców. Znają wiele przerażających tajemnic z odległej przeszłości, gdyż dziedziczą wiedzę rodziców, a także wchłaniają wspomnienia stworzeń, które pożerają. Z tego powodu, choć wszystkożerne, zdecydowanie preferują inteligentne posiłki. Większość swego czasu spędzają na poszukiwaniu potencjalnych niewolników (najchętniej ludzi). Jak głoszą plotki, niewolnicy zmuszani są do rozbudowy podwodnych miast bestii, choć nie znalazł się dotąd żaden naoczny świadek takiego procederu.

Z wyglądu aboleth wydaje się być olbrzymią rybą z prehistorycznych czasów. Od początku pyska do końca ogona mierzy około 7 metrów. Z jego ogromnej głowy wyrastają cztery macki długości 3 metrów. Ma gumowatą skórę - niebiesko-zieloną, z szarymi plamami po bokach. W różowym brzuchu aboletha znajduje się paszcza oraz cztery pulsujące organy, przez które sączy się szary, cuchnący śluz. Z przodu głowy znajdują się osadzone jedne nad drugimi trzy szparopodobne, purpurowe oczy, chronione kostnymi grzebieniami. Abolethy najlepiej czują się w wodzie, jednak są w stanie pełzać po lądzie, używając do odpychania się swych potężnych macek.

Aboleth jest przebiegłą istotą - nie atakuje od razu lądowych istot, które znajdą się blisko niego. Cierpliwie czeka, licząc na to, że ofiara wejdzie do wody, a ta - za sprawą potężnej iluzji będącej dziełem stwora - wydaje się spokojna, czysta i orzeźwiająca zarazem. Atak macek aboletha przeobraża stopniowo skórę ofiary w gładką, śliską błonę. Tak przeobrażona ofiara (skum) nie jest w stanie przeżyć poza wodą. Dodatkowo wytwarzany przez brzuszne gruczoły śluz zatyka drogi oddechowe nieszczęśnika, umożliwiając mu oddychanie tylko pod wodą. Zwykle drapieżniki dryfują w wodzie otoczone całą chmurą tej substancji (usuwalnej przy pomocy mydła lub wina). Ponadto abolethy niewolą mocami psionicznymi inne istoty, a potem używają ich przeciw przedstawicielom swojego rodzaju.

Stwory te posiadają zarówno męskie, jak i żeńskie organy płciowe. Rozmnażają się w odosobnieniu, składając co pięć lat 1-3 jaj, które przez kolejne pięć lat się rozwijają, aż wreszcie wykluwają się z nich dorosłe abolethy. Młode są fizycznie w pełni dojrzałe, jednak przez mniej więcej dziesięć lat żyją z rodzicami, całkowicie się im podporządkowując.

Abolethy mówią własnym językiem, a także podwspólnym oraz wodnym. Ich patronką jest bogini dominacji i opresji Piscaethces.

Stygijski aboleth[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.