Anioły: deva, planetar i solar

Aasimony (ang. Aasimon), popularnie zwane aniołami (w 3ed. D&D) są rodzajem niebian dowolnego dobrego charakteru i pochodzą z dowolnego z planów wyższych. W Sigil można je spotkać najczęściej w Srebrnej Iglicy w Dzielnicy Kupieckiej.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Aasimony są całkowicie odporne na ataki gazowe i trucizny, przyjmują pełne obrażenia od ognia, magicznych pocisków, żelaznych i srebrnych broni (gdy Aasimon nie jest odporny na ataki niemagiczne). W wypadku broni opartych na ogniu, zimnie i kwasie przyjmuje tylko połowę zadanych obrażeń.

Wszystkie aasimony posiadają podobne do zaklęć zdolności takie jak Pomoc, Wróżba, Przemiana, Rozumienie Języków, Leczenie Poważnych Ran (3 razy dziennie), Wykrycie Zła, Wykrycie Magii, Poznanie Charakteru, Czytanie Magii oraz Bezbłędna Teleportacja.

Umiejętność Wykrycia Zła u Aasimonów jest dużo bardziej zaawansowana niż w zaklęciu o tej samej nazwie. Pozwala na wykrycie w zakresie 30 metrów u złych postaci i przedmiotów ich siły, nastawienia i ich kierunku poruszania się. Ponadto patrząc w oczy złej postaci automatycznie poznaje jej imię, naturę i historię. Drugą ich wrodzoną mocą jest Niebiańska Cześć objawiająca się w postaci oślepiającego błysku światła zwracającego uwagę śmiertelnych istot. Każda zła postać która zdoła go zobaczyć zaczyna bać się mocy Aasimona i nie atakuje, a czasem nawet od razu ucieka. W razie niebezpieczeństwa potrafią zaalarmować dobre, zaczarowane istoty mogące być chętne do pomocy. Dobrzy wyznawcy siły wyższej będący w Planach Wyższych oraz w wielkiej potrzebie mają 20% szans na udane wezwanie Aasimona, szanse zwiększają się gdy ten wykonuje misje dla swojego kościoła.

Aasimony mają bardzo ścisły kodeks etyczny, który zabrania im kłamać, oszukiwać, kraść i walczyć bez potrzeby. Czyni ich to istotami niezwykle honorowymi, ale i przewidywalnymi i łatwymi do zmanipulowania. Aasimony dzielą się na niebiańskich wojowników (głównie agathinony) i wysłanników (większość przedstawicieli pozostałych odmian). Wojownicy bronią granic planów wyższych i biorą udział w świętych wojnach między bóstwami spierającymi się o wyższość rozmaitych odmian dobra. Wysłannicy wykonują rozmaite zadania dla bóstw, służąc jako posłańcy, zwiadowcy lub pomagając śmiertelnikom w potrzebie.

Wojna Krwi[edytuj | edytuj kod]

Z początku Aasimony przystąpiły atak na obie walczące strony, jednak osiągnęli ogromną klęskę. Od tamtej pory skupiają się na obronie granic i drobnych atakach jednej ze stron. Różne ich rodzaje skupiają się na eliminacji różnych biesów - praworządni walczą głównie z Tanar'ri, chaotyczni z Baatezu. Ci drudzy starają się ratować przy okazji przypadkowe istoty wciągnięte w wir wojny, ci pierwsi jednak wolą skupić się na równowadze w siłach biesów by nie zwrócili swojej uwagi na Plany Wyższe.

Rodzaje aasimonów[edytuj | edytuj kod]

Istnieje siedem rodzajów aasimonów. Agathinonowie są wojownikami; pozostałych sześć typów (deva astralny, monadyczny i mowaniczny, światło, planetar oraz solar) są zbiorowo nazywani niebiańskimi stewardami.

Znane postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Ysifiel - dowódca batalionu Archonów "Miecz Mściwości"
  • Kilianthys - dowódca grupy renegatów "Skrzydła Chwały"

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.