Świerszczyk

Świerszczyki (ang. Grigs) są to psotne, maleńkie istoty baśniowe, lubujące się w najróżniejszych żartach i drobnych złośliwościach, które jednak nie są niebezpieczne, acz irytujące dla ofiar. Od pasa w górę przypominają drobnego, chudego elfa z długimi czułkami świerszcza wyrastającymi z czoła, natomiast od pasa w dół mają ciało świerszcza lub konika polnego. Mierzą do pół metra wysokości. Humanoidalna część ciała przyodziana jest najczęściej w elegancką, utrzymaną w różnych odcieniach błękitu tunikę lub kamizelkę. Ich skóra ma barwę jasnoniebieską, włosy są zielone a włochate nogi brązowe. Świerszczyki potrafią skakać na duże odległości. Mają znakomity słuch i świetnie widzą w ciemności. Żywią się orzechami, jagodami i miodem.

Świerszczyki są istotami wędrownymi, podróżującymi w grupach. W lesie są bezszelestne i niezauważalne. Często śpią u stóp drzewców lub w pobliżu jednorożców, które zawsze stają w ich obronie. W każdej grupie świerszczyków jeden z nich posiada niewielkie skrzypki. Grając na nich, świerszczyk sprawia, że każda istota nie będąca jakimś rodzajem baśniowego chochlika wpada w niekontrolowany taniec, który trwa do momentu zakończenia melodii. Jeśli stworzenia te zmuszone są walczyć, czynią to z zaciekłością i furią, posługując się strzałkami lub sztyletami.

Świerszczyki są ostrożne, ale ufne. Uwielbiają płatać figle większym od siebie istotom. Do najpopularniejszych "przewinień" tych stworzeń należą drobne kradzieże, przewracanie dopiero co postawionych namiotów lub sprawianie przy pomocy magicznej zdolności, że przedmioty zaczynają mówić. Jeżeli któraś z ofiar zachowuje się wyjątkowo zabawnie, świerszczyki prześladują ją figlami aż do skraju lasu. Na koniec jednak wyciągają rękę w geście pojednania, ujawniając się i ofiarując jako odkupienie jakiś cenny klejnot lub słój leśnego miodu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.