Sferopedia
Advertisement
Sferopedia

Sprzeczka Oberona i Tytani (1846), Sir Josepha Patona

Święty Dwór (ang. Seelie Court), magiczny pergoli dom baśniowych bóstw, jest miejscem które porusza się po Planach Zewnętrznych z Arvandoru przez Gladsheim, aż do Ziem Bestii, tak jak ich wspaniała królowa, Tytania, woli. Chochliki krążą w powietrzu, brownie trzymają wartę, skrzaty i leprekauny trzymają swoją psotliwą straż tak jak bóstwa małego ludu oddają hołdu Tytanii. Pięć bóstw z Wewnętrznego Kręgu Dworu wokół królowej: Oberon, jej mąż; Verenestra, kwiecista i próżna bogini-driada; Damh, psotliwy bóg satyrów i korredów; Squelaiche, bóg-psotniś leprekaunów; i Eachthighern, pan jednorożców.

Wewnętrzny Krąg[]

Tytania, Baśniowa Królowa.

Członkowie Wewnętrznego Kręgu mają wiele cech wspólnych. Wszyscy bogowie są silnie skupieni w chaotyczny charakter, z większością mającą tendencję bardziej ku dobremu, niż neutralnemu charakterowi. Mają silne powiązania z bogami Seldarine, szczególnie z Erevanem Ilesere, bogiem-oszustem elfów. Wszyscy czczą Tytanię jako królową i będą gotów działać jak im poleci, pomimo ich chaotycznej natury. Mają silne poczucie wspólnoty, ponownie pomimo ich chaotycznego charakteru, oraz bardzo troszczą się jeden o drugiego. Dysputy pomiędzy nimi są rzadkie i szybko rozwiązywane. Członkowie Wewnętrznego Kręgu wszyscy są osobliwymi i pogrywającymi istotami, lecz są także bardzo świadome swojego małego wzrostu i są zazwyczaj skłóceni pomiędzy ciekawością, a ostrożnością, a także stawiają silny nacisk na samoobronę, szczególnie używanie magii. Ich awatary mają wachlarz specjalny mocy.

Przychodzenie na świat tych bóstw jest złożonym procesem w mitach. Tytania jest zwykle ukazywana jako matka, bądź postać położnej, lecz jej potomstwo narodziło się w wiele różnych sposobów. Damh jest jej kapryśnym synem z Oberonem, a Verenestra jej córką. Lecz Squelaiche'a uważa się za narodzonego z magicznej rośliny w Arvandorze, sprawa bóstwa przyjmująca jego istotę z części naturalnego życia baśniowego świata, tak jak część Zewnętrznego Kręgu również uczyniła. I Eachthighern jest zawsze ukazywany jako dar od boga nieba, bądź boga oszusta, dla baśniowego ludu. Najczęściej, jest ukazywany jako syn Koriela, boga ki-rinów, lecz w kilku zadziwiających opowieściach jest on latoroślą chaotycznego męskiego boga oszusta (czasem Erevana) który zmienia postać i płeć, by go nosić (nie inaczej jak Loki dający życie Sleipnirowi w nordyckim micie).

Zewnętrzny Krąg[]

Oberon, Małżonek Królowej.

Zewnętrzny Krąg Świętego Dworu zawiera te bóstwa, które nie płacą głównego hołdu Tytanii (tak jak Skerrit, bóg centaurów), bądź których concers impel do spędzania sporo czasu poza Dworem (tak jak Fionnghuala, bogini łabędziew). Jednakże, dla małego ludu, który krąży wokół granic Zewnętrznego Kręgu, w szczególności, Tytania ma tyle samo miłości jak dla wewnętrznej grupy towarzyszy. Caoimhin, gderający i nerwowy bóg małych killmoulisów, jest drogi sercu Tytani i w swojej rozpieszczającej nadopiekuńczości opiekuje się nim, ku jego udawanej irytacji. Zewnętrzny Krąg kończy Emmantiensien, poważny i cichy bóg-drzewiec, oraz Nathair Sgiathach, zuchwały miniaturowy smok, który tak różni się od innych smoczych bogów jak tylko można sobie wyobrazić. Ma twardo-brzmiące imię (które znaczy po prostu "uskrzydlony wąż"), które lubi wymawiać bardzo pompatyczne podczas przedstawiania się, tylko by popaść w drwiny ze swoich własnych pozorów powagi. Bóg pseudosmoków i baśniowych smoków jest czarującą, pogrywającą istotą, lecz czasem jego bezkresne fatałacharstwo i psotliwość irytuje nawet innych baśniowych bogów, i jest powodem jego wyłączenia z Wewnętrznego Kręgu. Stanowi głównego błazna dworu, lecz niezbyt pomocnego doradcę.

Wrogowie[]

Oczywiście, baśniowi bogowie mają wrogów tak jak ich śmiertelni wyznawcy. Orkowie, gobliny i podobne upadłe stworzenia mogą splugawić knieje, a bóstwa goblinoidów i bóstwa baśniowe są silnie nastawione przeciwko sobie. Baśniowe bóstwa także nie cierpią Cegilune, okrutnej wiedźmy-bogini. Lecz jedna mroczna bogini jest całkowitym nemezis baśniowych ras. Królowa Powietrza i Ciemności - często ukazywana w mitach innych ras jako mroczna siostra Tytanii - ma długie-utracone prawdziwe imię nigdy nie wypowiadane na Świętym Dworze. Głęboko w niższych regionach Pandemonium, ta zajadła i sadystyczna bogini zasiada pośród bełkoczącej, śliniącej się parodii krainy Tytanii, w swoim Przeklętym Dworze gdzie pragnie zniewolić czarodziejskie ludy do swojej woli. To ona stworzyła mroczne magiczne moce, które przemieniły we wstrętne szybciaki, złe lustrzane odbicia najukochańszych krasnoludków Tytanii. To ona jest tą, która zmieniła sprigganów i dała im zdolność zmiany kształtu. Pani mrocznych iluzji, Królowa Powietrza i Ciemności sama jest bezcielesna, a jej mitologiczna historia, która sprawia, że baśniowe istoty słuchające jej ostatniej części dygocą i drżą. Lecz jest to smutna historia, która wyjaśnia Tytanię sprzeciwiającą się swojej zagubionej siostrze, którą opłakuje, pomimo nacisku Oberona i swojego Wewnętrznego Dworu do wzniecenia wojny przeciwko mrocznej obecności zarażającej ich lud.

Historia[]

Królowa Powietrza i Ciemności z dawnych czasów, gdy była Królową Mab od magii

Historia odnosi się do Ladinionu, głębokiej baśniowej krainy w prehistorii, gdzie Święty Dwór zasiadał na wybrzeżach jeziora Cwm Glas. Na południu, krasnoludzcy górnicy odkryli wielki czarny diament pod górą i zabrali go jako dar dla Dworu. Tytania była z dala, pływając w wodach rzeki Afon Bhlu, zaopatrywanej przez jezioro. Jej siostra wzięła dar zamiast jej. Wielki skarb zaczął korumpować siostrę; opowieść utrzymuje, że diament jest magiczny, lecz nie wspomina jak doszło do ujawnienia tego faktu. Więc, skorumpowana bogini zabrała diament ze sobą, razem z pięknymi magicznymi skarbami Arkany, odjeżdżając na wielkim rydwanie kłębiastego dymu i ognia, który pojawił się na niebie. Klejnot przemienił jej naturę i wkrótce tym jak góra wybuchła, zabijając krasnoludy i rozpylając czarne trujące chmury nad Ladinionem, stwarzając dymną chorobę, która zdziesiątkowała czarodziejski lud. Święty Dwór został zmuszony ruszyć przez plany i opuścić krainę.

Mit dotyczy tematu utraconej krainy, aczkolwiek tutaj staje się profanacją z powodu aktu chciwości Królowej Powietrza i Ciemności. (Inne baśniowe mity często odnoszą się do ich magicznych krain, które kurczą się lub znikają ze świata śmiertelników.) Mit opisuje także krasnoludy jako tych, którzy przywiedli korumpujące zło do Świętego Dworu, i z tego powodu, istoty baśniowe nie darzą przyjaźnią krasnoludów i starają się zabrać im dostęp do baśniowych krain. Jednakże, krasnoludy mitu nie były złe, a ich intencje były dobre - one przez to, że przyniosły dar, mimo wszystko. Więc, choć baśniowi bogowie nie lubią krasnoludzkich bogów, nie są bezpośrednio wrogie wobec nich.

Relacje[]

To przyjazna i kooperatywna grupa bóstw pracujących razem by zachować integralność baśniowych krain. "Baśniowych" ma tutaj dwa możliwa znaczenia. Pierwsze, oznacza generalnie knieje - krainy, które czarodziejski lud dzieli z elfami, druidami, niedźwiedziołakami i innymi stworzeniami, które pokojowo zachowują bogactwo ich domu. Lecz oznacza to także magiczne miejsce ukryte głęboko w sercu kniei, "głęboka baśniowa" kraina gdzie tylko czarodziejski lud wie jak podróżować. Tutaj, inne stworzenia są rzadkimi gośćmi; trochę kilku tych, którzy utkwili tu, tracąc poczucie kierunku i czasu, oraz bardzo wybranych kilku może być czasem zaprowadzonych przez baśniowe stworzenie w to specjalne miejsce. Bardzo rzadkimi i przychylnymi okazjami, awatary baśniowych bogów mogą osobiście spotkać się jako Pierwszomaterialny Święty Dwór poniżej ziemnych kopców oznaczonych przez baśniowe kręgi. Położenie takich scenerii jest ostrożnie strzeżone przez istoty baśniowe, które nie mówią nawet elfom o takich rzeczach, a scenerie te mogą być niemożliwe do określenia na mapie, gdyż mogą koegzystować w przestrzeni z ziemskimi doczesnymi sceneriami. Magia Tytanii utrzymuje te specjalne miejsca.

Baśniowe bóstwa ciężko pracują, by ustanowić dobre stosunki z bogami gnomów, elfów, natury i druidami, bogami dzikich miejsc i łowów (jeśli nie mają złego charakteru) oraz powietrznymi duchami takimi jak Syranita. Baśniowe istoty nie mają kapłanów i szamanów., choć ich magiczne natury odzwierciedlają taką samą moc jaką inne bóstwa zsyłają kapłanom i szamanom jako magiczny potencjał.

I w końcu, baśniowi bogowie nie są wrodzy ani nie odmawiają bogom wysokiego ludu (ludzi). Podczas gdy baśniowi bogowie są bardzo obronni dla swojego rodzaju, nie uważają ludzi koniecznie za wrogów, a killmoulisy w szczególności mają symbiotyczny związek z ludźmi, którzy ukazują im jakiekolwiek zrozumienie, czy uprzejmość. Brownie również są często pomocne dla ludzi. Ludzie, aczkolwiek, nauczyli się nie poszukiwać, czy zadręczać małego ludu, lecz pozwalają istotom baśniowym do nich przyjść - jeśli tak zadecydują.

Imiona[]

 • Caoimhin (koo-ew-inn): "uprzejmy"
 • Damh (daw): "rogata bestia"
 • Eachthighern (ek--ti-arn): "władca koni"
 • Fionnghuala (fin-ell-a): "białe ramię"
 • Nathair Sgiathach (neif-er skej-ak): "skrzydlaty wąż"
 • Sqeulaiche (skell-lie): "opowiadacz powieści"
 • Emmantiensien (Emm-ann-ti-enc-i-an) jest skróceniem wielu dużo dłuższych drzewcowych słów, które oznaczając "ten, który jest powolny, z pobudzenia, lecz wielki siłą kiedy rozjuszony w działaniu."

Baśniowi bogowie[]

Święty Dwór jest wielkim, luźnym związkiem bogów będących stwórcami i ojcami istot baśniowych, uosabiając cenioną przez nich zabawę, psoty i beztroskie nieśmiertelne życie w zaczarowanych kniejach. Na czele panteonu stoi Tytania i jej mąż Oberon. Poza nimi do panteonu należą jeszcze Caoimhin, Damh, Eachthighern, Emmantiensien, Fionnghuala, Nathair Sgiathach, Skerrit, Squelaiche i Verenestra. Choć nie uznają ich władzy bezwzględnie z racji na luźny charakter Dworu, to jednoczy się on przeciwko Królowej Powietrza i Ciemności. Święty Dwór utrzymuje również przyjazne stosunki z panteonem elfickim.

Święty Dwór dzieli się na dwa kręgi. Krąg Wewnętrzny jest blisko związany z Królową Tytanią i zawiera jej małżonka Oberona, ich dzieci Damha i Verenestrę, ich nadwornego błazna Squelaicha i Eachthigherna, ich wierzchowca. Zewnętrzny Krąg jest luźniej związany oraz nie uważa Tytanii za swojego zwierzchnika, jak Skerrit, albo spędzają większość swojego czasu z dala od dworu jak Fionnghuala. Wciąż jednak Tytania kocha ich tak mocno jak członków Wewnętrznego Kręgu.

Święty Dwór jest sprzymierzony z Seldarine, elfickim panteonem. Erevan Ilesere, która jest ponoć matką Eachthigherna, jest wyjątkowo bliskim sojusznikiem.

Imię Tytuł Symbol Boska kraina Charakter Dziedzina
Caoimhin - niewielka miseczka i szpilka Święty Dwór (wędrowny) neutralny jedzenie, przyjaźń, krasnoludki
Damh - flet, gwizdek i bęben Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny neutralny śpiew, taniec, satyry
Eachthighern władca jednorożców róg jednorożca Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny dobry leczenie, lojalność, ochrona, jednorożce, pegazy
Emmantiensien Król Drzewców, Drzewo Świata, mędrzec Świętego Dworu para żołędzi Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny dobry drzewa, głęboka i ukryta magia, drzewce
Fionnghuala - białe pióro Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny dobry komunikacja, bractwo żeńskie, łabędziewy
Królowa Powietrza i Ciemności Wiedźma Kniei Czarny Diament Pandemonium/Flegeton/Przeklęty Dwór chaotyczny zły magia, ciemność, morderstwo, złe istoty baśniowe
Nathair Sgiathach - uśmiech Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny dobry psoty, pseudosmoki, baśniowe smoki, rusałki, skrzaty, świerszczyki
Oberon Władca Bestii, Król Cieni biały rogacz Święty Dwór (wędrowny) neutralny dobry natura, zwierzęta
Skerrit Leśnik, Łowca w Zieleni dąb wyrastający z żołędzia Ziemie Bestii/Krigala/Polana Skerrita neutralny wspólnota, równowaga, centaury
Squelaiche Nadworny Błazen Świętego Dworu koniczynka, spiczasta czerwona czapka Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny neutralny sztuczki, iluzje, leprechauny
Tytania Baśniowa Królowa diament z niebieską gwiazdą Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny dobry istoty baśniowe, przyjaźń, magia
Verenestra - zgrabnie wykończone srebrne lustro Święty Dwór (wędrowny) chaotyczny dobry urok, piękno, driady, nimfy, sylfidy

Boskie krainy[]

Kraina Świętego Dworu

 • Święty Dwór jest także nazwą wędrownej baśniowej krainy, gdzie mieszkają niemal wszystkie baśniowe bóstwa.
Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Święty Dwór (kraina).
 • Przeklęty Dwór jest tworem złej Królowej Powietrza i Ciemności, która zasiała ziarno złośliwości i korupcji w istotach baśniowych tworząc ich nowe, złe rodzaje. Istoty te lubią zabawę ze śmiertelnikami nie zważając na ich bezpieczeństwo, więżą ich w kniejach, straszą, droczą i poddają próbom w brutalnych i gierkach. Czerpią czystą przyjemność nie tylko z zabawy, lecz z czynienia krzywdy, co zadowala ich stwórczynię. Królowa zamieszkuje krainę Przeklętego Dworu osiadłego na Flegetosie w Pandemonium. Przeciwko niej stoi nie tylko Święty Dwór, lecz także Seldarine.
 • Polana Skerrita to boska kraina Skerrita na Krigalii na Ziemiach Bestii.

Źródła[]

 • "Manual of the Planes - Księga Planów" 3.0ed.D&D
 • "Monster Mythology" 2nd ed.Ad&d Accesory
 • "Planescape - On Hallowed Ground"
 • "Planes of Chaos" 2nd ed.Ad&d Accesory
 • "Planes of Conflict" 2nd ed.Ad&d Accesory


Święty Dwór
Wewnętrzny Krąg
Damh | Eachthighern | Oberon | Squelaiche | Tytania | Verenestra
Zewnętrzny Krąg
Caoimhin | Emmantiensien | Fionnghuala | Nathair Sgiathach | Skerrit
Przeklęty Dwór
Królowa Powietrza i Ciemności
Advertisement