Sferopedia
Advertisement

Łupieżca umysłów

Łupieżca umysłów

Łupieżcy umysłów, (ang. Mind flayers) nazywani również illithidami to humanoidalne wynaturzenia zamieszkujące zwykle Podmrok na Planie Materialnym, znane z żeglugi czarostatkami, ponadto często spotykane także na planie astralnym i innych. Z grubsza humanoidalne, średniego wzrostu, posiadają głowę przypominającą ciało głowonoga, o czterech mackach, otaczających okrągły otwór gębowy wyposażony w małe ząbki i dużych białych oczach pozbawionych źrenic. Skóra ich błyszczy od pokrywającego ją śluzu i ma zwykle odcień niebieski lub fioletowy, choć zdarzają się również różowe osobniki. Ich dłonie mają po trzy palce i przeciwstawny kciuk.

Illithidy dysponują infrawizją. Porozumiewają się telepatycznie i nie posiadają mówionego języka, jednak ich przekazywanym poprzez myśl słowom towarzyszy często syk i gestykulacja mackami. Ubierają się w długie szaty, często wyposażone w wysokie, sztywne kołnierze z wyszytymi symbolami śmierci i rozpaczy.

Głównym pożywieniem illithidów są mózgi inteligentnych istot, choć w trudnych sytuacjach zadowalają się mózgami zwierzęcymi. Posiadają liczne zdolności psioniczne, które czynią ich groźnymi przeciwnikami. Nie mają żadnych skrupułów przez zabiciem lub zniewoleniem przy pomocy magii każdej napotkanej istoty. Ich podstawowym atakiem jest psioniczne uderzenie umysłu, które najczęściej paraliżuje wszystkie istoty w obrębie działania. Następnie łupieżca porywa jedną lub dwie upatrzone ofiary i oddala się. Ofiary te są przeznaczane na niewolników lub pożerane, zależnie od potrzeb. Posilając się, illithid rozrywa mackami czaszkę ofiary i wyciąga mózg, który pożera w ciągu kilku sekund. Podczas walki wręcz macki służą jako broń tylko w ostateczności, lub kiedy ofiara nie posiada broni. Łupieżca stara się wtedy chwycić przeciwnika wszystkimi czterema mackami i dobrać się do jego mózgu. Jeśli bitwa nie idzie po myśli illithida, wycofuje się on bez wahania, porzucając strzeżone skarby i towarzyszy w opresji. Najważniejsze jest zawsze ocalenie własnej skóry. Łupieżcy umysłu dysponują dodatkowo rozmaitymi czaropodobnymi zdolnościami, pozwalającymi między innymi na rzucanie uroków, lewitację a nawet podróż pomiędzy planami.

Fizjologia[]

Łupieżcy umysłów żyją około 125 lat. Biologicznie są ciepłokrwistymi płazami i hermafrodytami. Pierwsze dziesięć lat życia spędzają jako kijanki, pływając w zbiorniku wiekowego mózgu, gdzie od czasu do czasu dokarmiane są mózgami wrzucanymi tam przez dorosłych łupieżców. Większość z nich umiera, części dane jest przeistoczenie w dorosłego osobnika. Dorośli illithidzi powstają w procesie ceremorfozy - wymaga ona umieszczenia w uchu (lub innym otworze ciała) unieruchomionego humanoida kijanki illithida. W wyniku zachodzącego procesu traci on świadomość, z czasem chudnie, a jego wszystkie tkanki ulegają przemianie. U niektórych nosicieli zmiany są nieprzewidywalne. Najczęstszym efektem takiej mutacji jest półillithid.

Po śmierci illithida jego mózg transportowany jest do sadzawki wiekowego mózgu, dzięki czemu nadal może służyć rasie. Stosunkowo często zdarza się także, że zmieniają się w alhoony, przez co zwykle zostają wydaleni ze swoich społeczności.

Zwyczaje[]

Illithidzi nienawidzą światła słonecznego i starają się go unikać. Na Planie Materialnym zamieszkują podziemne miasta, liczące do dwustu do dwóch tysięcy dorosłych osobników i drugie tyle niewolników. Wszyscy niewolnicy są stale pod wypływem zauroczenia i wykonują rozkazy swych mistrzów bez szemrania.

Wiekowy mózg stanowi centrum społeczności łupieżców. Fizycznie jest to zbiornik wypełniony słonym płynem i zawierający mózgi zmarłych illithidów. Dzięki psionice mózgi te łączą się w świadomy kolektyw, który telepatycznie zarządza całą społecznością. W zależności od wieku i objętości, wiekowy mózg ma telepatyczny zasięg liczący kilka kilometrów. Dzięki temu monitoruje terytorium pod względem obecności rozmaitych inteligentnych istot. Miasta illithidów nigdy nie przekraczają obszarem zasięgu wiekowego mózgu, choć rzecz jasna ich patrole wypuszczają się znacznie dalej.

Łupieżcy umysłów nie znają pojęcia rodziny. Ich głównym zajęciem jest zdobywanie pożywienia, wykonywanie poleceń wiekowego mózgu i snucie planów podboju. Ulubionymi rozrywkami jest torturowanie niewolników i zmuszanie ich do walk między sobą na miejskiej arenie. Są również aroganccy i uznają wszystkie inne rasy jako poślednie bydło, nadające się tylko do jedzenia.

Powszechne niewolnictwo i brak zahamowania do eksperymentów magicznych, oraz psionicznych pozwolił illithidom stworzyć wiele unikalnych przedmiotów, typów magii, a także typów istot. W przeszłości całe rasy znajdowały się pod ich kontrolą. Najbardziej znanymi z takich ras są githyanki i githzerai.

Bóstwem illithidów jest Ilsensine.

Cele łupieżców umysłów[]

Społeczeństwo łupieżców umysłów jest unikalne w tym że illithidy wiedzą że ich przeznaczeniem jest zdominowanie wszechświata. Jednak illithidy nie są wystarczająco głupie by wierzyć że przyszłość nie może zostać zmieniona, więc nie są beztroscy. Wiedzą że w szczególności githyanki i githzerai mogą nieumyślnie zmienić przyszłość poprzez zniszczenie rasy illithidów.

Wiekowe mózgi przewyższają w widzeniu szerszej perspektywy. Planują długofalowo, co przekracza żywoty większości ras. Ich aktywne spiski mogą obejmować plany które nie osiągną urzeczywistnienia przez dekady lub stulecia. Ten rodzaj długofalowego planowania czyni niemal niemożliwym dla przybyszy wydedukowanie co planuje grupa łupieżców umysłów. Czasami sami łupieżcy umysłów do końca nie wiedzą dlaczego wiekowy mózg instruuje ich do zrobienia określonych rzeczy.

Chociaż krótkofalowo łupieżcy umysłów pracują ku kilku rozpoznawalnym celom.

Sprzeciwiają się i zabijają githyanki i githzerai gdziekolwiek i kiedykolwiek ich zlokalizują.

Nawiązują więzi z nieillithidami którzy mogą im służyć, jednocześnie śledząc innych jako potencjalne cele do najazdów.

Starają się utrzymać stały napływ mózgów do pożywienia.

Rozszerzają swoją wiedzę w każdym obszarze. Jedynie poprzez wiedzę mogą poczynić dokładne przewidywania przyszłości.

Starają się osłabić rosnące imperia na powierzchni.

Illithidy nie postrzegają imperiów powierzchni jako bezpośrednich zagrożeń dla ich ewentualnego wzrostu. Raczej zadają się z rosnącymi imperiami eksperymentalnie. W tym cała powierzchnia świata jest ich laboratorium. Poprzez wtrącanie się w politykę powierzchni by wywołać upadek rządu, łupieżcy umysłów mają nadzieję nauczyć się przed jakim pułapkami uchronić się podczas wznoszenia ich własnego imperium.

Najbardziej długofalowym i najbardziej ambitnym planem ze wszystkich jest znalezienie środków do zgaszenia słońca. Łupieżcy umysłów nie są ranieni przez światło słoneczne, lecz nienawidzą go i unikają za wszelką cenę. Jeśli świat mógłby być pogrążony w ciemności, illithidy mogły by się rozprzestrzenić z swoich podziemnych siedzib na powierzchnię, gdzie można znaleźć wszystkie najlepsze mózgi.

Misje[]

Społeczność illithidów dzieli się na misje, z których każda pełni w nim jakąś funkcję.

Czciciele[]

Czciciele poświęcają czas wychwalaniu swoich bóstw, wiekowych mózgów i innych ważnych dla nich istot.

Łowcy Wiedzy[]

Występują jedynie w Faeruńskim mieście Oryndoll, gromadzą oni wszelką wiedzę nie dzieląc się nią jednocześnie z innymi.

Manipulatorzy[]

Współpracują z Łowcami Wiedzy, szpiegują oni wiele istot by usunąć te posiadające niewygodną dla illithidów wiedzę.

Ohydy[]

Ohydy starają się wszelkimi metodami wywołać wstręt wobec nich u wszelkich istot na świecie.

Spiskowcy[]

Ta misja zbiera informacje o społecznościach istot by poznać ich słabości i łatwo podbić.

Trenerzy[]

Illithidzki trener ciała

Zajmują się ćwiczeniem w walce głównie niewolników, sojuszników a czasami także siebie, współpracują z żywicielami.

Twórcy[]

Twórcy zajmują się tworzeniem nowych zaklęć i przedmiotów.

Zbieracze[]

Zbieracze skupiają pojedynczych łupieżców w większych społecznościach i dzielą się z nimi podstawową wiedzą.

Żywiciele[]

Żywiciele dbają o odpowiednią ilość niewolników dla społeczności łupieżców umysłów i starają się wyhodować jak najprzydatniejsze stwory, współpracują z misją trenerów.

Dragonlance Ten fragment dotyczy świata Dragonlance 3 ed.

Odpowiednikiem illithidów w świecie Dragonlance są yaggole.

Źródła[]


Łupieżcy Umysłów
Alhoon | Łupieżcy umysłów Thoona | Ulitharid | Wampiryczny łupieżca umysłów | Wiekowy mózg
Ceremorfy
Gnom ceremorf | Gnom kałamarz | Mozgriken | Smok mózgokradczy | Świadek umysłu | Tzakandi | Uchuulon | Urophion | Yuan-tillithid
Powiązane Stworzenia
Czaszkoszczur | Golem nyralaa | Illithideay | Illithocyt | Larwalny łupieżca | Mózgowy golem | Neothelid | Nerwowy pływak | Oblex | Oktopin | Oortling | Pożeracz intelektu | Robal umysłu | Smok wiekowego mózgu | Ustilagor
Advertisement